تعریف پارچه

پارچه ماده‌ ای نرمش‌ پذیر است که از شبکه‌ ای از الیاف طبیعی یا مصنوعی (معروف به نخ) تشکیل شده پارچه را از طریق بافتن، کش‌ بافی، قلاب‌ بافی، گره زدن یا فشردن الیاف به هم درست می‌ کنند. پارچه‌ ها از نظر مواد به‌ کار رفته انواع گوناگون دارند از جمله نخی، پنبه‌ ای، پشمی، ابریشمی . غیره… به بخشی از بازار که پارچه‌ فروشی‌ ها در آن قرار دارند بازار بزازها گفته می‌ شود.

[su_quote]یکی از ضروری ترین اختراعات بشر، پارچه است که براساس موادی که برای تولید آن به کار می روند جنس های مختلفی دارند.[/su_quote]

یکی از بهترین، مهم ترین و قدیمی ترین اختراع بشر پارچه محسوب می شود و در زندگی روزمره همه ماها نقش پررنگی دارد. پارچه ها با توجه به جنس الیاف به 2 دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند، نکته مهمی که در شناخت انواع پارچه بایستی بدانیم، شناخت بافت پارچه است که به 3 دسته تاروپود، حلقوی و بی بافت تقسیم می شود.

” پیشنهاد می کنم برای آشنایی بیشتر با پارچه نوشته تاریخچه پارچه  را هم مطالعه کنید. “

شناخت انواع پارچه

پارچه ها با توجه به منشا تولیدشان به 4 دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • منشا گیاهی مانند: کتان، پنبه، کنفی و غیره
 • سرچشمه حیوانی دارند مانند: ابریشم، پشم، خز طبیعی و غیره
 • با سرچشمه معدنی همانند پارچه های شیشه ای و پنبه نسوز
 • از سنتزهای شیمیایی به دست آمده مانند: نایلون، داکرون و ترگال
 • نخی

لباس های پنبه ای در ایران نخی نام دارند. نخ پنبه ای از طریق بافندگی، به پارچه یا بافته های پنبه ای تبدیل می شود.

 • پلی استر

پلی استر کاملاً مصنوعی است. برای تولید این فرآورده از ترکیب دی متیل ترفتالات و منو اتیلن گلیکول و یا اسید ترفتالیک (جایگزین ماده اولیه دی متیل ترفتالات) در مجاورت کاتالیست های مناسب، استفاده می شود. پلیمر حاصل از ترکیب این دو ماده اولیه توسط پمپ از صفحات رشته ساز عبور داده می شود که تحت تاثیر هوای سرد به شکل لیف تبدیل می شوند.

 • ویسکوز

بر خلاف تصور عمومی الیافی بر پایه ی طبیعی و همچون پنبه و لینن دارای ماهیت گیاهی(سلولزی) هستند. تنها تفاوتی که می توان به الیاف ویسکوز (ریون) نسبت به پنبه و لینن نسبت داد نحوه ی ساخت این الیاف است. الیاف ویسکوز (مانند تولید کاغذ) از خمیر کردن سلولوز تشکیل می شوند.

 • لینن

لینن به پارچه ی کنفی هم معروف است و از پارچه های مناسب فصل تابستان محسوب می شود. مرغوبتربن نوع این پارچه از ۷۰ درصد پنبه، ۱۰ درصد پلی استر و ۲۰ درصد ویسکوز تهیه شده و بدترین نوع آن از ۵۰ درصد پنبه و ۵۰ درصد پلی استر، بدون ویسکوز است.

 • لاکرا یا الاستین

 اسپندکس، لاکرا یا الاستین یک پارچه ی مصنوعی است که به خاصیت کشسانی فوق‌ لعاده اش شناخته می شود که از پلاستیک طبیعی محکمتر و بادوام‌ تر است. از این پارچه در موارد ی استفاده می شود که کشسانی، به خصوص برای راحتی مد نظر است. مانند کاربرد آن در لباس های ورزشی.

 • جیر

از پوست بز و گوساله تهیه می شود که طی فرایند خاصی و بوسیله وسایل خاصی رخ آن را پرداخت می کنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می آورند که بیشتر به عنوان آستر در داخل دیگر محصولات استفاده می گردد.

 • چرم طبیعی

چرم از دباغی پوست حیوانات مختلف مانند گاو، گوسفند، شتر مرغ، کروکودیل، مار و حتی کوسه تهیه می شود.

 • چرم مصنوعی یا پی وی سی

چرم مصنوعی PVC «پی وی سی» و PU «پلی اورتان» ترکیبی از یک لایه روکش به نام Skin و یک لایه اسفنج از جنس PVC یا PU است که بر روی پارچه پوشش داده می شود.

 • کتان

پارچه ‌ای است که از الیاف ساقه‌ ی کتان ساخته می شود. کتان گیاه علفی یکساله‌ و دارای برگ های سبز مات و ساقه‌ ی متشکل از الیاف نرم و بلند است. از این الیاف نخ کتانی هم به دست می آورند. پارچه ی کتان به عنوان پادشاه پارچه ها شناخته می شود. از کتان برای ساخت لباس و مبلمان منزل استفاده می شود.

 • ابریشم

پارچه ابریشم از جمله پارچه هایی است که از الیاف طبیعی تولید شده اند این نوع پارچه از پیله کرم ابریشم تهیه می شود و همچنین به دلیل طبیعی بودن این نوع پارچه، هنگامی که سوزانده می شوند بوی موی سوخته می دهند. پارچه ی ابریشم از جوشاندن پیله ی درونی کرم ابریشم به دست می آید ولی ابریشمی که با جوشاندن پیله تولید می شود دارای تارهای شکننده ی ابریشم است. همچنین پارچه ی ابریشم جزو پارچه هایی است که قابلیت تجزیه ی زیستی دارند.

نتیجه گیری:

در این نوشته سعی کردیم شما را با انواع پارچه و جنس های مختلف پارچه آشنا کنیم، خوشحال می شویم که سوال و نظرات خود را از بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

منبع: تی شرت آرام

دیدگاهتان را بنویسید